Čím vylepšit betonové schodiště?

Beton je asi nejčastěji používaný stavební materiál pro stavbu schodů. Je levný a hodně vydrží. Ale jeho vzhled nevypadá nejlíp a je třeba jej proto něčím vylepšit, aby do domácnosti zapadl a vytvořil tam takový prvek, za který se nebudeme muset stydět. Ba naopak, který se stane pýchou domova! Mezi jakými materiály můžeme volit?
dřevěné schodiště
Lidé nejčastěji volí dřevěné obklady. Vypadají krásně a hodně vydrží. Jejich nevýhodou je ale cena, která se může vyšplhat i k několika více desítkám tisíc korun. Argument pro pořízení tohoto materiálu ale zní: schody jsou hodně namáhané a na jejich obkladu se rozhodně nevyplatí šetřit. Schody nemusí být celé ze dřeva, pro ty, co chtějí ušetřit, se dají zhotovit pouze dřevěné nášlapy a zbytek obkladu bude pouze imitace dřeva.
schodiště z dlažby
Laminát je levnějším materiálem, který se jednoduše na schody nalepí. Na hrotu schodu ale při tomto lepení mohou zůstávat spáry, které se zakrývají lištami. Ty kromě této „skrývači“ funkce pomáhají také coby protiskluzová ochrana. Spáry se dají vyplnit také akrylovým tmelem, který bude mít stejný odstín jako laminát.
Dalším materiálem je PVC nebo vinyl. Jedná se o oblíbený materiál především díky své ceně a odolnosti. Lze je sehnat v nejrůznějších vzorech imitující dřevo, kámen, korek či dlažbu a hodí se tak jako doplňkový obklad k již zmiňovaným dřevěným schodům.
Hodně ušetřit se dá, pokud zvolíme obklad z dlaždic – tato investice může vyjít pouze na několik tisíc korun. Tyto se volí především na venkovní schodiště, ale stále častěji se objevují i v interiérech. Jejich nevýhodou je ale kluzkost, takže je nezbytné je protiskluzově upravovat. Oproti ostatním materiálům se navíc jedná o studenější materiál.
schody + koberec
Dříve byl hodně oblíbený koberec, který se na schody jednoduše nalepil. Jeho výhodou je, že zakryje ostré hrany, nikdo na něm nemůže uklouznout a není chladný. Navíc interiér zútulňuje. Jenomže jeho velkou nevýhodou je údržba – rozhodně je složitější z něj dostat skvrny než z ostatních uvedených povrchů. Pokud ale tuto možnost přesto preferujete, volte kvalitní zátěžový koberec s odolným podkladem. Takový typ totiž zajistí delší životnost.